PL | EN
2012 / 2013 Możliwość wyspy - projekt dyplomowy
          Kąpałem się długo, w słońcu i w świetle gwiazd, i nie odczuwałem niczego więcej poza niejasnym, ożywczym uczuciem. Szczęście nie było możliwym horyzontem. Świat zdradził. Moje ciało należało do mnie jedynie przez krótki czas; nigdy nie osiągnę wyznaczonego celu. Przyszłość była pusta; była górą. Moje sny roiły się od uczuciowych bytów. Byłem, nie było mnie już. Życie było prawdziwe.

                                                                                                                                        M. Houellebecq, Możliwość wyspy

         Możliwość wyspy składa się z dwóch cykli malarskich: Droga oraz Komunikacje (Konstelacje). Tytułowa droga nie wiąże się z konkretną podróżą, obrazuje raczej określony stan umysłu. Linia horyzontalna przedstawia pewną ciągłość; pozbawiona początku i końca jest wycinkiem całości, fragmentem ruchu jakiegoś zjawiska. Konstelacje to opowieści o języku i prywatna refleksja nad trudnym niekiedy do zrozumienia wyrażeniem, iż "pierwsze było słowo".
W skład ekspozycji wchodzą także dwa „obiekty jutowe” oraz zestaw sitodruków. Cytując Houellebecqua zadaję pytanie o istnienie indywidualnej platformy, tytułowej wyspy, skorupki orzecha, w której pan Maluśkiewicz dryfował po wielkich wodach.


Studio BWA Wrocław, 10 - 19 lipca 2013
2013-2019 © Marta Pokojowczyk